LAND VAN CUIJK – Door een tekort aan capaciteit op het elektriciteitsnet kunnen 721 geplande woningen in de gemeente Land van Cuijk voorlopig niet worden aangesloten. Voor 285 woningen is wel ruimte beschikbaar. Wanneer de overige woningen alsnog een aansluiting krijgen, is nog onbekend. Dat blijkt uit antwoorden van het college van burgemeester en wethouders op schriftelijke vragen van VVD-raadslid Joeri Nuijen.
Nuijen stelde op 7 oktober 2026 vragen over de terugkoppeling van netbeheerder Enexis over concrete woningbouwprojecten. Projecten die voldoende concreet waren, konden tot 1 juli 2026 een aansluiting en transportcapaciteit aanvragen via een overgangsregeling.
Uit de terugkoppeling van Enexis blijkt dat alle door de gemeente ingediende projecten aan de voorwaarden van deze regeling voldoen. Dat betekent echter niet dat voor alle projecten daadwerkelijk capaciteit beschikbaar is.
Ook woningbouw in Overloon geraakt
In Overloon zijn twee woningbouwprojecten opgenomen in de lijst van Enexis. Voor 21 woningen aan de Generaal Whistlerlaan (oude schoolgebouw ) is momenteel geen ruimte beschikbaar op het elektriciteitsnet.
In Overloon zijn twee woningbouwprojecten opgenomen in de lijst van Enexis. Voor 21 woningen aan de Generaal Whistlerlaan (oude schoolgebouw ) is momenteel geen ruimte beschikbaar op het elektriciteitsnet.
Voor de sloop-nieuwbouw aan de Theobaldusweg, met elf aansluitingen, is volgens de gegevens van Enexis wel capaciteit beschikbaar.
Voor de sloop-nieuwbouw aan de Theobaldusweg, met elf aansluitingen, is volgens de gegevens van Enexis wel capaciteit beschikbaar.
Ook andere plaatsen in Land van Cuijk worden geraakt door de beperkte netcapaciteit. Zo staan onder meer projecten in Boxmeer, Holthees en Vierlingsbeek op de wachtlijst.
Onzekerheid over aansluitingen
Enexis kan nog niet aangeven wanneer de woningen op de wachtlijst alsnog aangesloten kunnen worden. Dat hangt onder meer af van uitbreidingen van het elektriciteitsnet en oplossingen om de bestaande capaciteit beter te benutten.
Op 19 oktober maakte Enexis bekend dat 2.500 aanvragen van maatschappelijk geprioriteerde klanten van de wachtlijst worden gehaald. Het is nog niet duidelijk welke projecten binnen Land van Cuijk daarvan profiteren.
Gemeente wil duizenden woningen mogelijk maken
De gemeente Land van Cuijk heeft de ambitie om jaarlijks 500 woningen te bouwen. In de schriftelijke vragen wordt ook verwezen naar een woningbouwopgave van 700 woningen per jaar.
Naast de 1.006 woningen die onder de overgangsregeling vallen, heeft de gemeente vanaf 1 oktober via de regeling Eerder aanvragen transportcapaciteit aangevraagd voor nog eens 5.371 woningen. Daarmee wil de gemeente capaciteit regelen voor ruim 6.000 woningen in de komende tien jaar.
De gemeente probeert daarnaast de vergunningverlening voor uitbreidingen van het elektriciteitsnet zo soepel mogelijk te laten verlopen. De taskforce netcongestie houdt zich bezig met de aanpak van de problemen rond de beschikbare netcapaciteit.
Onderzoek naar alternatieven
Voor woningbouwprojecten die door het tekort aan capaciteit niet verder kunnen, onderzoekt de gemeente mogelijke alternatieven. Daarbij wordt onder meer gekeken naar netbewust bouwen en het gebruik van buurtbatterijen.
De gemeenteraad wordt bij nieuwe ontwikkelingen over de situatie geïnformeerd.
Deze tekst is mede tot stand gekomen door AI
Overloon moet nog even wachten op nieuwe woningen: eerst moeten de vleermuizen verhuizen
Overloon moet nog even wachten op nieuwe woningen: eerst moeten de vleermuizen verhuizen.Het staat al even op de planning, nieuwe woningen in het oude schoolgebouw in Overloon. Ideeën zijn er genoeg, maar die kunnen nog niet uitgevoerd worden zolang de vleermuiskolonie niet uit het gebouw wordt gehaald. En dat kan pas na het broedseizoen.Lees meer »
Werkzaamheden aan elektriciteitsnet in Overloon
Om het energienet veilig en betrouwbaar te houden, wordt het elektriciteitsnet in het centrum van Overloon uitgebreid en verbeterd. Er worden nieuwe transformatorstations geplaatst, oude kabels vervangen en bestaande kabels verzwaard. Zo zorgen Enexis ervoor dat inwoners nu en in de toekomst kunnen rekenen op een stabiel, betrouwbaar en duurzaam elektriciteitsnet..Lees meer »